MESLEKTE 25 YILA BAŞARI PLAKETİ

Diş hekimliği haftası etkinliklerinde 25 yılını doldurmuş iki başarılı diş hekimi Dt. Muzaffer BALOĞLU ve Dt. Şıho DEMİROĞLU’na mesleğe yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür edilerek, plaket verildi. Ayrıca Sağlık Dünyası dergisi yazı işleri müdürü M. Ali Rıza TORUN’a da yaptığı başarılı çalışmalardan dolayı plaket sunuldu.

 

Aspirin yazma hakkımız bile yok

 

Diş Hekimleri Odası İlk kurucu Başkanı  Mehmet Göksel’den meslektaşlarına :Bol okuyun bol yazın,spor yapın ,sorgulayın ... 

Diş Hekimleri Odası etkinlikleri çerçevesinde Grand Otelde bir konuşma yapan Göksel, Yönetimin bu kadar çabasına rağmen kuruluş gününde katılım ne yazık ki az. Oysa sorunlar içinde boğulan meslektaşlarımız arasında birlik sağlamalı ve sesini duyurmalıdır. 1980’li yıllarda başlayan onurlu Dişhekimliği birliği, Türk Diş Hekimlerinin kurulmasından sonra Dişhekimleri Odası kurucu heyeti olarak atanan üyeler tarafından 03.07.1986 yılında kurulmuştur. İlk kurucu başkanlığını yapmak onuruna sahip oldum. Yıllarca oda disiplin kurulunda çalıştım. Sorunlarımız belli. Mesleki sorunlar azalmakta ama bu sefer de “Mesleği uygulama” zorluğuyla karşı karşıyayız. Yasal olarak bir reçeteye aspirin yazma hakkımız bile yok. İlla kurumlarca yazılması gerek..

Dişhekiminin mesleğini dışında uğraşıları ve hobileri olmalı. Dünyayı takip etmeli ve sorgulamalı. Mesleğini ve yaşadığı şehrin sorunlarını sorgulamalı. Dersim’i sorgulamalı… Kerbela’yı sorgulamalı… Özgürlüğü ve özgür basını sorgulamalı… Öğrenme hakkının elinden alınmaması için uğraşmalı… Sizlere önerim boş durmayın. Bol okumalı. Yazmalı. Ben üç kitap yazdım. Yazılmaya hazır birkaç tane daha var. Hala sporun içindeyim. Basketbol oynuyor ve antrenörlük yapıyorum. Katıldığım dernekler var. Yani boş durmuyorum. Günümüzde Paralel Evrenler konusu var. Kuantum fiziğiyle evrenin açıklamaları var ve çok ilginç. Hala kavrayamadım ama uğraşıyorum.

Ben şifa vermekle yükümlü bir meslek grubunun üyesi olmaktan mutluyum. Bu günde bana söz verdiğiniz için müteşekkirim. Tüm meslektaşlarımı selamlıyorum dedi.Oda Başkanı Hasan Karabay da plaket vererek Göksele sunumu için teşekkür etti.

Mesleğe Adanmış Bir Ömür

Diş Hekimleri haftası kapsamında Mesleğe adanmış bir ömür konulu söyleşi yapan Diş hekimi İhsan Karslıgil uzun yıllar yaşadığı tatlı ve acı anılarını meslektaşları ile paylaştı. (Dt. Mehmet GÖKSEL)

 

Diş hekimi insan hayatını değiştirir mi?

Diş hekimliği haftasinda biraz mesleki farkındalığı ortaya koymak için diş hekimi insan hayatını değiştirir mi? adlı konuşmayı yaptım.Bu konuyu seçmemdeki hikmet, özellikle biz diş hekimlerinin bu kutsal mesleği icra ederken bunun verdiği hazı almak yerine sürekli haklı veya haksız olarak şikayet eden ve en önemlisi mutsuz bir topluluk olarak anılmaya başlandık.Oysaki insanın en kutsal dokunulmaz yeri olan yüzünü tekrar değiştirip hayatına yeni bir anlam kazandırıyoruz. Bunu yaparken de bana göre ortaya çıkan maddi menfaati bir tarafa bırakırsak manevi hazzı kacırdığımızı düşünüyorum. Farkında olalım, olmayalım o hastalarımız bize minnet duyuyor ve hayırla anıyor. Hangi meslek grubunda böyle hem parasını hem duasını alırsınız....

Bence bizler de şu koşuşturmanın ve panik gibi nefes nefese yaşadığımız hayata arada bir (break) ara vermenin zamanı gelmedi mi?  

Olağanüstü birşey yapmaya gerek yok....Güzel bir şekilde tedavisini ya da protezini yaptığımız hasta veya hastalara özel bir randevu verip onlarla muhabbet etmek. Onlardaki değişimi kendi ağzından dinlemek. Onların gülüşünü değiştirmenin verdiği etki, kendine güven duygusunun hastalarımızda oluşturduğu değişim ve daha birçok katkı.... Yapılan işin hastamızın hayatındaki değişimi onun açısından gözlemlemek...

Goethe’nin dediği gibi ‘Mutlu kişi zevk aldığı işi yapan ya da yaptığından zevk alandır. Biz bu noktada çok şanslıyız. Yapmamız gereken biraz daha farklı açıdan ve zevk alacağımız açıdan bakmak......

NE MUTLU DİŞ HEKİMİ OLANA...... (Doç.Dr. Oral SÖKÜCÜ)


 

 

10.12.2014Copyright Gaziantep Diş Hekimleri Odası 2014 - Tüm Hakları Saklıdır